| Mode | HL9407 Balun |
| Bandwidth | 500 kHz to 67 GHz |
| Amplitude Match | ± 0.1 dB, f ≤ 50 GHz ± 0.25 dB, f > 50 GHz |
| Phase Match | ± 4 degrees, f = 20 GHz ± 8 degrees, f = 40 GHz |
| Insertion Loss | 6 dB nominal |
| Connectors | 1.85 mm; 1x jack input, 2x jack output |
| RoHS Compliant | Yes |
| REACH Compliant | Yes |